Domů Technika, rady, návody Ať to nechrčí - aktivní mikrofonní filtr verze od Hossyho

Akce v luftě

Žádná akce v luftě :-(

Languages

Languages
TOPlist

Ať to nechrčí - aktivní mikrofonní filtr verze od Hossyho Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 25
NejhoršíNejlepší 
Přátelé, kamarádi
Tak tato zpráva od Hossyho potěšila. Ukázalo se, že nemáme volšový ruce a k tomu ještě používáme hlavu. Tak, ale k věci, Hossy sestrojil filtr a ještě k tomu doplnil návrh tištěného spoje ZDE. Tak a dál už autor:

Ahoj,
tak filtr skvele funguje, vyzkoušel jsem to na CHorcheho sletu v Blatný. 
Schema jsme ještě trochu upravili - diodu jsme dali paralelně k baterce a k vypínači a místo jednoho odporu 1K6 jsme dali trimr a odpor R4 1K2, aby se pomocí osciloskopu dalo přesně doladit vyvážení obou větví s mikrofony. To se ale nakonec ukázalo jako těžko nastavitalný, takže jsem trimr a R4 z plošňáku odstranil a vrátil 1K6 (bohužel návrh plošňáku obsahuje trimr).
Používám vysílačku motorola s jedním jackem 2,5 mm (je o 2 mm delší než standardní jack) a řešený to mám tak, že zezadu na helmě mám suchýma zipama (mohutně) přidělanou krabičku s fitrem, s krabičky vedou stíněný dráty s mikrofony a s klíčovacím tlačítkem. Potom má krabička dvě zdířky na jack 3,5 mm, jedna zdířka jsou sluchátka (to abych mohl sluchátka z helmy odstranit, nebo vyměnit za jiný) a druhá slouží pro připojení k vysílačce, obsahuje vstup hlasu z filtru a výstup zvuku z vysílačky (pro sluchátka). 
V příloze dávám k dispozici schema a návrh tišťáku, kterej stačí jen nakopírovat na nažehlovací fólii a tu pak nažehlit na cuprexid. 
Vysílačku mám pomocí klipsny připevněnou na helmě shora. Kvůli tomu jsem tam musel přinýtovat paásek hlinikovýho plechu. Helmu používám klasickou, na volný lítání (lubin basic). Sluchátka jsem vyrobil z molitanu a miralonu (zrovna jsme pokládali plovoucí podlahu :)) a potáhl jsem je měkkou černou koženou. Do helmy jsem zevnitř vlepil suchý zipy, k nim jsou připevněný sluchátka. Není problém rychlou úpravou vrátit se k původní otevřené helmě.

Letu zdar, dík za info, HossY
 
Popis:

01 Mikrofony jsou uchyceny pomocí hliníkového drátu protože byl právě po ruce (lepší by bylo použít měděný, hliník se láme).  Drát je spolu se stíněnými kabely od mikrofonů zasunutý do smršťovací bužírky (smrští se po zahřátí, stačí jí trochu zahřát  sirkou). Mikrofony jsou napájeny do kousku destičky předvrtaného a již pocínovaného cuprexidu a zastrčeny do kousku gumové hadičky. Vnitřek hadičky je zaplastovaný plastovací pistolí. Konec drátu je napájený na plíšku s dírou pro uchycení na helmu.         

02   Mikrofony v hadičce, MCE 100 (http://www.ges.cz/?page=index∨=sort&ipp=12〈=cz&cur=CZK&gcat=XFN9&of=1&inc=detail&gesid=GES07000040)

03   Mikrofony v hadičce

04   ,06 Vnitřek filtru, krabička KG 22 M má rozměry 72 x 50 x 22 (www.ges.cz, http://www.ges.cz/?ipp=12〈=cz&cur=CZK∨=sort&page=index&of=2&gcat=XHD&inc=detail&gesid=GES07200006)

Modré díly jsou svorkovnice pro připojení kabelů baterie a mikrofonů, zabírají poměrně dost místa původně jsem je chtěl použít i pro klíčovací tlačítko, ale to už se mi tam nevešlo.   (http://www.ges.cz/?page=index∨=sort&ipp=12〈=cz&cur=CZK&gcat=XBH1&inc=detail&gesid=GES06600590)

Vnitřek krabičky a víčko jsou vylepeny alobalem, alobal je propojený tenkým drátkem připojený na mínus baterie (kostra)

Kabely k mikrofonům a ke klíčovacímu tlačítku jsou stíněné. Mínus je zapojený na obal stínění.

Zdířky jsou na jacky 3,5 mm. Zdířka blíže diodě slouží pro propojovací kabel mezi vysílačkou a filtrem, a obsahuje vstupní signál hlasu z vysílačky a výstupní signál zvuku upraveného filtrem. Druhá zdířka je pro připojení sluchátek. Používám PMR motorola LKTR T5, která je vybavená jednou zdířkou pro jack 2,5 mm. Firma motorola bohužel používá jacky o 2 mm delší než jsou standardní. Takže pokud byste si koupili jack v normálním obchodě musíte ho vybrousit, už jsem to zkusil, je to piplačka, ale jde to. Propojovací kabel musí být opět stíněný (ta část pro mikrofonní signál). Použité zdířky: EBS 35 panel (http://www.ges.cz/?page=index∨=sort&ipp=12〈=cz&cur=CZK&gcat=XBU9&of=1&inc=detail&gesid=GES06601153).

 

05   neobsezeno

06   vnitřek  filtru

07   Filtr, zespoda jsou chemoprénem nalepeny suché zipy pro uchycení zezadu na helmu. Vypínač WSB 2100 je shora zasunut do vyříznutí ve víčku (http://www.ges.cz/?page=index∨=sort&ipp=12〈=cz&cur=CZK&gcat=XAQ&of=3&inc=detail&gesid=GES06500408)

08   Filtr kabely napevno jsou k mikrofonům a ke klíčovacímu tlačítku. Tlačítko DT 6/OP je napájeno na kousek předvrtaného cuprexidu, zespoda je nalepený suchý zip. (http://www.ges.cz/?page=index∨=sort&ipp=12〈=cz&cur=CZK&gcat=XAM&of=5&inc=detail&gesid=GES06503746) Teď  bych možná použil trochu pevnější tlačítko.

Propojovací kabel, jack 3,5 mm a jack 2,5 mm motorola (je jen delší o 2 mm). Protože jsem neměl zjištěno kde je mikrofonní signál a kde je sluchátkový zvuk, když se navrhoval tišťák, je kabel překřížený. Jack 2,5  motorola: kostra/kostra, prostředek/mic, špička/sluchátka; jack 3,5 do filtru: kostra/kostra, prostředek/sluchátka, špička/mic.

09   Helma je rychle odstrojitelná, zůstanou na ní jen nalepené suché zipy a nahoře přinýtovaný hliníkový plíšek vyrobený ze starého ešusu.

10   Helma odstrojená zepředu. Plíšek ohnutý podle klipsny vysílačky, přinýtovaný nýty 3 mm.

11   Vnitřek helmy po vyjmutí polstrování. Modré suché zipy jsou po stranách vlepeny pro flexibilní uchycení sluchátek.

12   Helma odstrojená ze zadu.

13   Koženková sluchátka. Výplň sluchátek je vyrobená z molitanu (tloušťka si 7 mm), který je kompletně oblepený miralonem (podložka která se používá pod plovoucí podlahy a tlumí zvuk, molitan je sice měkký, ale zvuk propustí). Na vrchu sluchátek jsou nalepeny suché zipy pro uchycení k vnitřku helmy. Malý čtvereček černého suchého zipu na pravém sluchátku slouží pro připevnění klíčovacího tlačítka.

14   Sluchátka – vnitřní strana.  Sluchátka jsou vyrobena vyříznutím aktivní části z počítačových sluchátek gamebird, která jsou vybavena měkkými okraji a na kabelu mají potenciometr pro regulaci hlasitosti (http://shop.computershop.cz/eshop/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=4318&stiplname=sluchatka-s-mikrofonem-gembird-ap-860-3-5mm-jack-ovladani-hlasitosti)

 Sluchátka jsou zasunuta do vyříznutého vnitřku z miralonu a molitanu, z vrchu jsou nelepeny měkká chránítka uší.

15    Helma osazená shora. Vysílačka je klipsnou zakleslá do plíšku, a je pojištěná tenkou repšňůrou.

16   Helma osazená z boku. Důležitý je pořádný molitanový chránič mikrofonů proti větru. Podle nových informací se dá chránič vyrobit snadno tak, že se molitanová kostka namočená do  vody nechá zmrazit a potom se dá lehce vybrousit smirkem a dá se vrtat. Molitan se dá obarvit načerno barvou na textil. Já jsem to vykousával nůžkama, takže to podle toho vypadá.  

17   Helma zepředu.

18   Helma osazená ze zadu.

19   Helma osazená ze zadu.

        20   Helma osazená ze zadu. 

 

Tak toto je moje práce v Joomle. Snad se bude líbit.